Když onemocníte ve Skotsku…

máte se na co těšit.

Britský zdravotní systém, tzv. NHS – National Health Service – zastřešuje lékaře v celé Británii, a hradíte si ho pod ztv. NIN (national insurance number). S anglickým zdravotnictvím zkušenosti nemám, ale skotských zážitků mám bohužel přehršel.

Červen-Červenec 2019
První zkušenost jsem s NHS získala v roce 2019, když jsem si pořídila mononukleózu. Celkem fuj onemocnění. Samozřejmě jsem tou dobou byla jako správný pracující turista vyděšená až na půdu 😀 Byla jsem na Isle of Skye, odříznutá od většího města, kde bych mohla získat pořádné ošetření. 3 hodiny do Inverness bylo prostě trošku z ruky. Naštěstí v Dunveganu existuje něco na způsob našeho střediska. A tak mi nezbylo mi nic jiného než požádat svého šéfa o odvoz, s horečkou jsem odmítala jít 40minut pěšky.

Doktor mne prohlédl, a řekl ať přijdu po 4 dnech, abychom si byli jistí, že mi je to, co si myslel, a mohl mi nasadit antibiotika.

Měla jsem učebnicový příklad mononukleózy zkombinovaný se streptokokem. Vynikající. To bych nebyla já, abych neměla nějaký extrabuřt schovaný v záloze, haha. Inu po 4 dnech jsem se ukázala znovu, dostala antibiotika (dodnes nechápu, PROČ mi je nenasadil rovnou), a další týden jsem šla na krevní testy. Tam mi vylezly vyšší hodnoty v játrech.

Ptám se pana doktora:
Četla jsem, že při mononukleoze je vhodné dodržovat lehkou dietu, alespoň v Čechách to doktoři doporučují.
Doktor se na mě podíval jako kdybych neměla všech pět pohromadě, řka:
Nemyslím si, že je nutné ve vašem případě být na dietě. Přijďte příští týden.

Byla jsem zneschopněná z práce na 7 týdnů, docházela na jaterní testy, a naposled, na konci července, se se mnou pan doktor rozloučil slovy:
Tak, a teď běže, a užijte si zbytek léta!

To bylo poprvé a naposledy, kdy jsem byla léčena lékařem osobně.

Červen 2020
Bacil streptokoku předvedl svůj comeback v červnu 2020. V pandemii a lockdownu. Víc netřeba říkat, že. Po třídenní bolesti v krku dokážu dost jasně identifikovat, že nepůjde zrovna o rýmičku.

Jelikož lockdown, na středisko jste směli jen v urgentních případech osobně. Zdejší filozofie je, že pokud nejste ohrožení na životě, lékaře vlastně nepotřebujete. Samozřejmě jsem tehdy ještě nebyla registrovaná. Takže, nejdřív osobně na středisko, vyplnit papíry venku (protože pandemie), a pak, NE že si můžete zavolat a domluvit si kontrolu.
Nejdřív potřebujete vyplnit NHS online dotazník, který je navázaný na vaše středisko. A pokud na středisku paní na recepci uváží, že je nutné s vámi mluvit, zavolají vám, a léčí vás po telefonu. Nikdo se vám nedívá do krku, nic.
Do formuláře jsem tehdy dost agresivně psala, ať mi koukají dát antibiotika protože mi na streptokoka nic jiného nezabírá, a že na angíny trpím od tehdy a tehdy.
Nečekala sem ani půl dne, a zvonil mi telefon. Sestra po telefonu hned rozhodla, že mi napíše recept na antibiotika a bylo.
Přijdťe si vyzvednout recept do 14 dnů, děkujeme, na shledanou.

Antibiotika zabrala. Konec dobrý, všechno dobré.

Červen 2021
Na začátku června jsem konečně dostala možnost dostat první dávku očkování proti tomu ošklivému viru.
Jen mne trochu bolela ruka první dva dny, nic hrozného.

A pak, přesně po 7 dnech, symptomy na světě. Dva dny mne škrábalo v krku, dost netypicky na to, aby to byl streptokok, uklidňovala jsem se.
Druhý den jsem měla zvýšenou teplotu, a jela jsem na výlet! (nenechám se přece odbýt rýmičkou!)
Jenže po výletě mi nebylo ani trochu dobře.
Další den v práci jsem dost bojovala, abych vůbec přežila osm a půl hodiny.

Opět mne čekalo vyplnění online formuláře na středisku, kde jsem zmínila jak historii streptokoka, tak očkování.
Sestra recepční volala nedlouho po odkliknutí formuláře.
Tak jsme si četli vaše symptomy, a pan doktor by rád viděl fotografie vašeho hrdla. Pošlete fotografie na následující email. Ozveme se obratem zpět.

Dostala jsem hysterický záchvat smíchu, a klepala si na čelo snad až do večera.

I kdybych si hrdlo fotila zrcadlovkou, nebyla bych schopná zachytit přesně odstín zarudnutí. Nicméně, výsledek byl, podle sestry recepční:
Pan doktor na snímcích nevidí žádnou infekci, kloktejte si, a kdyby se to zhoršovalo, dejte vědět.

Měli obrovskou kliku, že tenhle celý cirkus byl s největší pravděpodobností opravdu jen důsledek první dávky očkování.

Jistá si dodnes nejsem. Zvlášť když normálně lidi mívají symptomy 24h po očkování. Nebo vůbec.

Červenec 2021
Další legrace, kterou jsem si nedávno vyzkoušela na vlastní kůži:
Virus, karanténa, a karanténa číslo dvě.

Díky očkování – klepu na dřevo – jsem prošla nemocí poměrně zlehka. 10 dní izolace, no problem.
Pak jsem získala novou práci, a tvrdohlavý zaměstnavatel na mne uhodil: dejte nám negativní PCR test nebo nesmíte do kanceláře. Hmm… řekli mi, že jsou v pohodě s mou prací z domova, dokud se neprokážu negativní. Chtějí PCR, a tak jsem zašla do test centra. Vůbec mi nedošlo, že když by byl test pozitivní, byla bych opět v karanténě. A taky že se stalo! Jak to? Protože pokud vyjde PCR v test centru pozitivní, systém je provázaný s governmentem, a NHS vám automaticky pošlou textovku, že MUSÍTE zůstat 10dnů v karanténě. Evidentně nemají nikde zaevidováno, že od začátku července jsem se izolovala. Dammit.
Byla jsem z původní karantény venku dva dny. DVA DNY. A zase uvězněná na novo. Byla jsem tak dopálená, že jsem volala místní Test&Trace službu. Vysvětlovala jsem, prosila jsem, a snažila se je přimět, že co se mi dělo, nedávalo vůbec žádný smysl. Slečna na helplince byla nápomocná asi jak mrtvému zimník. Říkám, že je nesmyslné být podruhé v karanténě když jsem se izolovala už předtím, a žádné symptomy už nemám.
Já vám rozumím, ale v tomhle případě se musíte řídít doporučením governmentu. Rozhodně rozuměla velký kulový.
Ještě vydržte, podívám se do Quarantine user guidu (karanténní příručky). – chvilka ticha – Hmm, ne, bohužel, píše se tu že při pozitivním nálezu jste povinna se 10 dní izolovat.
Chvilku jsem se do slečny ještě snažila vtlouct zdravý rozum, ale nakonec jsem se s díky (za nic) rozloučila. Nemělo smysl se s ní přít. Ona má příručku, tak budeme následovat příručku, že. Protože tady se evidentně podle příruček Skoti v životě řídí…

Tak co, ještě máte chuť onemocnět ve Skotsku?
Důrazně nedoporučuju!

(jediné, co musím vyzdvihnout, je můj zubař. Toho bych s chutí adoptovala.)

English

I do realise this is not a praise of a local health system at all.
I was raging and furious when going through all the cases above.

Those, who wish for them to read about my health experiences, may they use glorious Google translator.

I have no nerves to describe it all in English over again.

Thank you for your understanding 😀

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..