Zataženo, občas trakaře

Aneb rok se s rokem sešel (hmm, víc než rok od té doby co jsem založila blog haha).

Před pár týdny, když jsem se rozhodovala, jestli blog na WordPressu obnovit, řekla jsem si: Ale což! I když jsem tomu od loňska tady nedala ani slovíčko natož fotografii, právě teď mám pocit, že potřebuju slovní a foto terapii víc než loni 🙂

Ne že bych nějak přehnaně cestovala. Buď práce, nebo kovidové restrikce mi nedovolily kdovíjak brouzdat Skotskem. Ale nevzdávám se! Pořád doufám, že si v nějaké dovolené naplánuju naprosto parádní výlety na místa, kam jsem tady ještě nevkročila 😀 (a je jich tuna)

V říjnu 2020 jsem podnikla osvěžovací výlet na Isle of Skye, jen přes víkend, ale stálo to za to! Až na počasí, ale s tím se tu holt musí počítat. Cesta autobusem Glasgow-Portree byla opět naprosto dechberoucí, blankytně modrá obloha, podzimní kopce. V sobotu i neděli propršelo, a v pondělí hurá zpátky do civilizace 😀
Mrkla jsem na svůj oblíbený Dunvegan Castle, viděla se se známými tvářemi z mého průvodcovského období, což bylo velice příjemné, a s E. a D. podnikla krátkou odpolední procházku kolem Dunvegan Village.

Letos v květnu jsem se podívala do Perthu. Zatím nejdál 😀 Bylo krásně, relativně teplo, cesta busem trvala únosně tam i zpět. Asi každý nadšenec do Skotska někdy slyšel o Scone Palace. Od 9. století se tu korunovali skotští králové, a v neposlední řadě je tohle místo proslulé pro tzv. Kámen Osudu. Samotný palác vybudovali v roce 1580, a později v 19. století přestavěli do novogotického stylu.
Naneštěstí se mi líbilo v pubu The Tavern 1843, a Scone Palace jsem musela z nedostatku času oželet. Ale ten vynikající zvěřinový burger za to tedy stál! Určitě neváhejte. Jen si výlet rozplánujte chytřeji než já; prostě začněte dopoledne procházkou ke Scone Palace, a zvěřinový burger až potom. Inu, poučila jsem se 😀

Už mám další výlety naplánované, jen to chce volný víkend, a vypadnout z karantény konečně!

O tom, jak ve Skotsku nefunguje jejich proslulý NHS systém, povím v dalším článku. Onemocnět tady je opravdu lahůdka, a to všeobecně.

Tìoraidh an-dràsta! (kdož nevládnou skotskou gaelštinou, nechť si přeloží v google překladači haha :D)

Perth, The Tavern 1843
Perth, view over the river
Dunvegan Castle and Gardens, Isle of Skye

For my English speaking friends:

I realise that I have not been writing a word here for ages, ahem – more than a year, precisely.

Well, life has happened 😀

As much as I wanted to travel and explore new palces and sights here, I only managed to see a couple places.
My beloved Dunvegan Castle and Gardens in October 2020. It felt like coming home! I met my old tour guide friends, and took a lovely afternoon walk with D. and E. in the loveliest rainy Skye weather possible.
It was just a weekend stay, but so much needed, and so much magical again! Isle of Skye is engraved in my heart very deeply.

2021 has not been super marvellous for me yet, as covid restrictions did not make anything easy. However, despite it, I managed to take a day trip to Perth. A very lovely town at the verge of Highlands.
I spent all day in the town strolling around, as I didn’t plan the day very cleverly sights wise 😀
So, after arrival, I headed straight to the pub which was the most amazing place a hungry traveller could encounter! The Tavern 1843.
Fanastic staff, amazin venison burgers – and much more! – and even my favourite cider. Heaven on Earth, totally.
That got me so much, that I decided to leave the walk to Scone Palace for the next time, and rather enjoyed the beauties of the town. However much the Scone Palace attracted me, I will come back soon.
(when I save enough money for the entrance fees, apparently visitors have to pay for Gardens and Palace separately, meh)
Scone Palace was built in 9th century, and since then it was a crowning place of Scottish kings. Scone Palace is also a home of the Stone of Destiny.
In 1580 the Palace was built, and renovated in the Gothic Revival style in 19th century.

More trips planned, I just need some free weekends and some travel buddies 🙂

Stay tuned, folks!
Photos and stories, all back from now on, hopefully I manage to write and a little more often than last year 😀

Tìoraidh an-dràsta!

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..