Duntulm Castle a Dunvegan

Touto vzpomínkou se opět vracím na kouzelný ostrov Skye. Ráda bych vám představila místo, kde jsem půl roku bydlela, a druhak místo, které jsem navštívila. To víte, jakmile vidím kombinaci hrad-útes-moře-ovce, chytá mě euforický amok. Proč to tak mám, nedokážu vysvětlit.
Stejně jako nikomu nedokážu po celá ta léta vysvětlit, co mě do těch míst tolik táhne. Vím jen, že mě tajuplná a magická atmosféra Skotska nabíjí těžko popsatelnou energií.
Právě tato dvě důležitá místa bych s vámi ráda sdílela.
Zářijová Skye je pro mě nejfotogeničtějším období roku.
Však posuďte sami:

1) – Duntulm Castle – asi 6.5 mil od větší vesnice Uig na severním výběžku zvaném Trotternish se nejen že rozprostírá širá mořská hladina do daleka, ale také zde můžete potkat Skye Museum of Island Life (o tomto místě zase v další vzpomínce 😉 ). Samotná zřícenina hradu se nachází nedaleko osady Duntulm. Jen velice stručně výlet do historie:
Hrad pochází z 15. století, a když teď už tak nevypadá, býval nedobytnou a vcelku komfortní pevností. Můžete vidět zbytky části hradu, která bývala hlavní budovou. Hrad Duntulm v dobách svého vzniku v době železné býval věží, skot. angl. broch nebo dun. Později ho ze strategických důvodů obsadili Vikingové, a nedlouho po nich jeden z nejvýznamnějších skotských klanů MacLeodové. Většina z dochovaných zbytků se datuje zpátky do 17. století, kdy Trotternish obléhal klan MacDonaldů. Ti se později přesunuli do již zmiňovaného Armadale Castle úplně na jihu Skye.
Z Dunveganu se autem dostanete na sever za cca 45 minut. Cesta je jednoduchá, vede přímo za nosem po jednoproudé silnici. Následujete směrovky na Uig, až se před vámi rýsuje moře, minete Skye Museum of Island Life, natrefíte na parkoviště u zříceniny – a ta-dá – jste na místě 😉

2) Obec Dunvegan a hrad – oficiální název místa, kde jsem strávila sedm měsíců. Dunvegan najdete na západním cípu Skye. Zdálo by se, že je to místo, kde není co dělat – po sedmi měsících zde vám to můžu potvrdit 😀 Byla jsem na jediné akci na konci července v místním kulturáku, bylo to super, šla bych znova, ale další akce byla tenkrát plánovaná až na listopad 😀 Na druhou stranu: můžete podnikat nespočet túr. Na ty je to naprosto báječná pozice: Millenium Stone s dechberoucími výhledy na kopce MacLeod’s Tables (zmíněny v prvním článku v této rubrice), Two Churches Walk na kterou se napojíte cestou k hradu Dunvegan – o něm vám povím v samostatném extra článku.
Další úžasnou túrou je Claigan Coral Beach. Nejjednodušší je následovat cedule směrem k hradu, minout parkoviště a pokračovat v neuvěřitelně ouzké silničce rovně za nosem – od hradu asi 30 minut jízdy autem. Dá se to jít i pěšky, to je asi 60minut. Měla jsem štěstí a jela jsem tam poprvé opět autem 😉 Pokud byste toužili po větším turistickém ruchu, hlavní město Skye Portree je pouze coby kamenem dohodil od Dunveganu – 45minut busem, který staví na parkovišti u hradu, anebo zhruba 40minut autem, opět z Dunveganu. V neposlední řadě stojí za túru také obec Staffin spolu se Staffin Bay.
Místa pro túry zde zmíněná dostanou samostatný článek doprovázený opět mými amatérskými fotografiemi (tajně doufám, že vypadají přeci jenom líp než si myslím, hlavně ve full HD, že 😀 )

***

I am back, excited to share some more of Skye adorableness with you. This time, I am going to tell you about two places: one, where I used to work and live at, and the other one, that has been written in my heart ever since. As a Scottish history enthusiast, I am always super excited when I see a castle-cliff-sea-sheep combo around me. Don’t ask me why, please. I don’t know myself. I have just always considered Scotland as a wonderful, magical, and mythological place that gives me some kind of a positive vibe, however cliché this may sound. Oh well, this is how I feel about it 🙂 So, let me share those two places with you.
As an amateur photographer, I have got to say that I enjoyed taking photos of Skye in September the most. All the colours, contrasts, different light angles, etc.
I think I have never noticed so many details while taking a walk before I started being obsessed with photography 😀

1) – Duntulm Castle – approximately 6.5 miles north away from a little town called Uig, on the Trotternish peninsula, not only is there a wild wide sea spreading all over the horizon, but you can also go and see the Skye Museum of Island Life. A very interesting insight to the island life in the first half of the 2Oth century. (I will tell you more about this place in the next article, promise! 😉 )
Duntulm Castle lies nearby the hamlet of Duntulm. The castle history dates back to the 15th century. It doesn’t look like it now, however, it used to be a stronghold and comfortable fortress. When you come and see the ruins, you will see the part of the castle that used to be the keep. In the Iron Age, the castle used to be a tower, Scot. Eng.: broch or dun. Later in history, Vikings besieged it and took it as their home. Not so long after them, MacLeods took over. Even though, most of the preserved ruins goes back to the 17th century when the castle was in the keep of MacDonalds who also took over the Trotternish back then, they were able to find themselves a new home down south of the island, in the Armadale Castle (you may remember this place from one of my previous articles).
Now, how to get to Duntulm: when you leave Dunvegan by car, the journey up north takes around 45min. It is not difficult, again, single track road all over the island 😉 Follow the Uig road signs, go past the Skye Museum of Island Life, and keep following the A855 until you can see nothing but sea, sheep, and romantic ruins of Duntulm Castle!

2) Village of Dunvegan (and Dunvegan Castle) – this is the official name of the place where I spent seven months in 2019. I can honestly say that those seven months were the best time of my life. Of course, there were hiccups and bumps, and it was not an easy-peasy decision, but it was one of those that sort of lined my next life steps, and thanks to which I am where I am right now.
The small town of Dunvegan is best known for its castle (I am going to tell you more about it in one of my separate articles later on). The town lies on the west coast of the Isle of Skye, and on the east side of the head of Loch Dunvegan, within the parish of Duirinish.
Geography sorted. Phew!
Some of you may think that Dunvegan is so small that there is absolutely nothing to do most of the time. Well, I can’t but confirm it. I took part in the event that took place in the local Community Hall (built by Norman MacLeod, the 26th Chief 😉 ) at the end of July – and most likely, there were more events that I had had no opportunity of going to 😉 – and another one was announced to take place in November 😀
On the other hand, Dunvegan village is an absolutely fantastic point for your hike trips and outdoor activities. There is number of options you can make the most of the time there.
One of them, Millenium Stone, is a standing stone quite majestically observing the centre of the small town of Dunvegan, with Loch Dunvegan and MacLeod’s Tables (mentioned in the first article of this section) in the distance. There is also a lovely Two Churches Walk that starst on the way to Dunvegan Castle and Gardens and leads you through the woods and gorse up to the Millenium Stone.
Another hike trip that’s worth taking is the one to Claigan Coral Beach. The easiest way how to get there is when you follow the road signs from Dunvegan Castle and Gardens parking place, and go up the single track road once again. It takes 30 minutes by car, or you get there in 60 minutes on foot in case you get exceptionally great weather 😉
If you fancy some touristy places on your trip, or miss crowds of people after staying few days in tranquil atmosphere of Dunvegan, hop on your car and go to Portree, the „capital“ of Skye. You can hop on the bus in Dunvegan that takes you there in 45 minutes, or take your car and get there in 35 minutes. Last but not least, one of my favourite hikes was definitely the one to Staffin and Staffin Bay.
All the magical places of Dunvegan that I mentioned in this paragraph will get their own articles separately, as well as Dunvegan Castle and Gardens.
Hope you enjoyed your portion of geography, history and photography today!

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..