Isle of Skye

Kdepak jsme to skončili posledně…. 😉 Á, už vím. Vrátila jsem se po nevydařené au-pair dobrodružné výpravě v East Midlands (Market Harborough) zpět do Prahy.
Ti, kteří mě znají – a mají rádi moji střelenou povahu 😉 – ví, že jsem tvrdohlavá. Nelenila jsem, a na začátku února, po dlouhé době hibernace a nic-nedění-se, se mi začaly plnit sny. (ne jen tak od sebe, samozřejmě)
Práce průvodce na hradě na Isle of Skye ve Skotsku.
Po překvapivě úspěšném pohovoru jsem si tedy v polovině března 2019 opět balila kufry. Mezi tím jsem studovala průvodcovské poznámky, a děsila se, kolik toho bylo třeba si zapamatovat. Zanedlouho jsem ovšem zjistila, že jakmile má člověk vztah k tomu, co má přednášet, šlo to samo.
Cesta na daleký sever byla poněkud komplikovanější, na etapy. Dala jsem to s přátelskou pomocí, a v pondělí 18. března jsem jako správný turista s obličejem přitisknutým na chladné sklo autobusu na trase Glasgow – Portree hrdě vkročila na půdu Isle of Skye, v souostroví Vnitřní Hebridy, anglicky Inner Hebrides.
Totální sen.
Když přeskočím nervozitu z neznáma (jev u mě naprosto obvyklý a normální) – (oficiální práce, se smlouvou, a rovnou na půl roku) – tak první, co vás na ostrově dostane, je příroda. Ta je kolem vás všude. I mezi domy ve městě.
Focení přírody Skye mě absolutně nadchlo.
Nepatřím mezi puntičkáře, kteří musí čekat čtyři hodiny na dokonalý snímek. Mně stačí zaměřit, a cvaknout 😉 (i když výsledek má k dokonalosti víc než daleko – pro mě dokonalý je).
Později vás možná seznámím s celou řadou mýtů a legend, které Isle of Skye obestírají, a pár jsem si jich taky musela jako průvodce po hradě nacpat do hlavy – ale s radostí 😉
Dnes tedy přináším zatím malé Skye okénko s mými nejoblíbenějšími místy, které jsem na Skye navštívila – tedy kromě vesničky, kde jsem bydlela a pracovala:

1) MacLeod‘s Tables – dva kopcovité vrcholky, které najdete v srdci vísky Dunvegan. Osobně jsem bohužel na kopce nevylezla, ale od návštěvníků v práci jsem slýchala, že výhledy stojí za to. Túra na oba placaté vrcholky trvá zhruba čtyři až šest hodin. S dopravou jako na Václaváku nepočítejte, neboť jediná možnost je v Portree skočit na bus číslo 56 směrem na Glendale, a na konci silnice v Orbostu požádat řidiče o výstup. Nebuďte proto překvapení, že neuvidíte busovou zastávku 😉

2) Neist Point Lighthouse – jedno z nejkouzelnějších míst na Skye. Měla jsem štěstí, že jsem se zde naskytla v srpnu, za vřelého a slunečného počasí. Že vanula vichřice, nemá cenu zmiňovat. Máte vítr, běžný silný vítr. A pak tu máte Skye vítr 😉
Zajímáte-li se o výlety po Skye, po celém internetu můžete nalézt tyhle výhledy. Na živo jsou však tisíckrát hezčí. Dopravu jsem si tentokrát zařídila autem 😉 Jste-li bez, pak opět skočte na bus č. 56 v Portree a vyskočte v Glendale a dojděte pěšky. Cesta přímo k majáku je vybetonovaná a poměrně příkrá. Kvalitní outdoorová obuv nutností! Dovnitř do majáku se tehdy dostat nedalo, ale bohatě vám to vyhradí zírání na mořské vlnky. V dáli z bodu, odkud jsem tenhle obrázek pořídila, můžete na druhé straně od majáku spatřit ostrovy Harris a Lewis. Tedy Outer Hebrides, souostroví Vnější Hebridy.

3) Armadale Castle, Armadale – vesnice Armadale se nachází na jihu ostrova (Sleat). Ze severního na jižní cíp ostrova se autem dostanete za méně než hodinu a půl. To jde. I tento můj výlet ke konci pracovní sezony, v září, měl tu výsadu, že jsem se mohla svézt autem. Do Armadale si můžete pronajmout auto v Portree (Morrisons Car Hire), anebo využít známých a přátel, kteří ho mají ). Armadale Castle je nyní krásná romantická ruina, dříve sídlo klanu MacDonaldů ze Sleatu. MacDonaldové obsadili Skye v 15. století, v 17. se také usadili v Armadale. Nové sídlo si postavili až kolem roku 1790. Sídlo sloužilo svému účelu až do roku 1855, kdy došlo k požáru, který zničil celé střední křídlo.
K hradu náleží i rozlehlé zahrady, v kterých se člověk moc rád ztratí. Když se dostanete k přednímu průčelí hradu, můžete se kochat přenádherným výhledem na moře.

***

Even though it is unbelievable, I am back with another work & travel experience. So, where were we…? Ah, I see 🙂 Not long after I went back home from East Midlands, I still felt somehow unhappy and incomplete. I was totally dragged by my work & travel lust. As I did not give up, I managed to get another job, after 8 weeks of job-hunting 🙂
When my new job of a Castle Tour Guide on the Isle of Skye was granted, I knew I could start packing my teeny tiny 10kg suitcase in the half of March. So I did 🙂
My journey „over the hills and far away“ was a bit challenging that time. I got a flight from Prague to Glasgow, and then I jumped on the bus in Glasgow with a final destination: Portree, Isle of Skye.
My boss arranged a pick up for me which was a nice surprise. Everything had blown me away back then. Honestly, when I look back at my Skye memories, I am really close to saying it was my best work/life/travel experience ever.
I made a lifetime friendships, and a prospective to come back as a Tour Guide. Alas, this covid-19 year has not had Skye in store for me. Although, I have no complaints, as I am in Scotland once more 🙂 Let‘s speak of the beauties of the island itself and its „photogenic“ potential.
I am not a pro photographer. I am a simple person who loves to share Scottish landscapes, and who loves looking at it through a camera lens. So, it has always been: „focus, then press the photo button“ mindset to me, really. No biggie 🙂
Today, I would like to present you with some of the photos from my Skye collection. Some of them are better than others, but then again: I did not make too much effort to take a photo 😉
More Skye collection photos coming soon!

1) MacLeod‘s Tables – two flat-topped hills that line a breathtaking outdoor heart of the village of Dunvegan. They are named after one of the most famous Scottish clans, MacLeods. I do not want to get you bored with the clan history facts, although, as a former Tour Guide, I know a wee bit about it 😉 Oh well, let‘s talk about some hiking tips.
If interested in hiking the two flat tops, you have a few options to consider: If you stay in the heart of Dunvegan, it is an easy walk towards Glendale and Three Chimneys Restaurant (a Michelin award winning high-end one). If you stay in Portree, then the simplest option is to jump on the bus number 56 towards Glendale where you get off at the end of the road in Orbost.
Although I personally did not do the hike, I can highly recommend it. Just have a look at the photo!

2) Neist Point Lighthouse – this place is one of my top favourites in the island. I was a lucky soul , when I was there, the weather was exactly as you can see in the photo. Warm, sunny, and windy – of course, windy. Although Skye‘s nickname is The Misty Island (in Scottish Gaelic: An t-Eilean a‘ Cheo), it is also a very windy island, too.
If you are interested in taking a trip to Skye, you can find loads and loads of Neist Point Lighthouse photos like mine on the Internet. (I obviously love mine best! :))
I was also lucky when speaking of the transport. My friends gave me a lift there, which was a relief for me 🙂 If no car for you, then it would be a bus number 56 from Portree towards Glendale, then walk to the Light House. I am not entirely sure how far it is from Glendale to the Lighthouse, so you had better double check that. The way down the Lighthouse is a steep, concrete path. A good quality hiking boots required! Again, although I did not go inside the Lighthouse, I could not recommend this trip more, because all the views to the sea, and a light dreamy isles of Harris and Lewis, are worth seeing. (Lewis and Harris are the two isles that make the archipelago of Outer Hebrides)

3) Armadale Castle, Armadale – the village of Armadale is in the southern part of Skye. When taking a road trip around the island, it takes only about an hour to get from the north to the south of the island. So far so good. I took an advantage to go there by car, again 🙂 What you can do, is that you can hire a car in Portree (Morrisons Car Hire), or, even better, ask your friends if they did you a little favour and took a trip to Armadale Castle with you 🙂 When you finally go through the Armadale Castle gardens, a breathtaking view of a ruined castle opens in front of your eyes. It obviously depends on the weather, however, I was there on a bright and clear September day 🙂
Armadale Castle had been a seat of Clan Donald (MacDonald) of Sleat since the 17th century, two centuries after they had settled down on Skye and became one of the most powerful clans on Skye back then. A new castle was built in 1790, and was inhabited until 1855 when the whole central wing burnt down.
As mentioned above, there are spectacular gardens that surround the castle. It is totally worth getting lost in there! When you get to the front of the ruined castle, you are beaten by the outstanding sea view.

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..